Inwestowanie w hotele – od czego zacząć i jak to wygląda?

inwestycje w hotele

Codohotele i hotele to jedne z coraz popularniejszych sposobów na inwestowanie w nieruchomości. Mogą stanowić dobry sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Czy jednak jest to czynność, którą może zrealizować każdy? Co wiąże się z inwestycją w hotel?

Jak inwestować w hotele? Od czego zacząć?

Hotel z pewnością może być traktowany jako niezwykle ciekawa alternatywa dla innych sposobów inwestowania zgromadzonych pieniędzy. Według badań branża hotelarska w Polsce z roku na roku jest warta coraz więcej, jednak wciąż szacuje się, że jest niedowartościowana. Oznacza to, że pomysł na biznes, jakim jest inwestowanie w hotele i condohotele, może być nie tylko teraz atrakcyjny, ale i przez następne dekady.

Klasyczna inwestycja w hotel może oznaczać zarówno zakup nieruchomości i jej dalsze prowadzenie lub zakup udziałów w danym przedsięwzięciu. Inwestorzy posiadający większy kapitał mogą rozważyć budowę własnego obiektu w miejscach, w których wciąż ich brakuje. Wbrew pozorom nie dotyczy to tylko miejscowości nadmorskich i kurortów górskich. Branża hotelarska wciąż jest za mało rozwinięta w dużych, turystycznych miastach Polski.

Inwestycja w condohotele – na czym polega?

Systemy inwestowania w condohotele zostały wprowadzone w Stanach Zjednoczonych i w państwach Europy Zachodniej w latach 80. XX wieku. Uznawane są za jedne z ciekawszych alternatyw i sposobów inwestowania w nieruchomości. Na początku warto jednak zdefiniować, czym jest condohotel (synonimicznie: hotel condo). To hotel, który różni się sposobem użytkowania poszczególnych jednostek i ich finansowaniem.

W przeciwieństwie do inwestycji w cały hotel w przypadku condohoteli ma się możliwość np. zakupu, najmu lub dzierżawy nawet jednego pokoju hotelowego. Dzięki temu systemy condohotelowe bardzo różnią się na płaszczyźnie dewelopersko-budowlanej. Nowa inwestycja powstaje często dzięki zbiórce funduszy pochodzących od różnych inwestorów prywatnych, zainteresowanych nabyciem praw do czerpania części zysków z tytułu usług hotelowych świadczonych najczęściej w określonych apartamentach.
Zwykle własność apartamentu nabywana jest przez inwestora indywidualnego na drodze aktu notarialnego. Cały proces przypomina nabycie części hotelu, które gwarantuje zawarty w umowie zwrot inwestycyjny związany z działalnością obiektu.

Ile trzeba mieć kapitału, żeby inwestować w hotele?

Do najważniejszych zalet inwestowania w nieruchomości hotelowe typu condo z pewnością należy szeroka dostępność tego wariantu. Cena za zakup lub dzierżawę poszczególnego apartamentu zależy od jego klasy, miejsca usytuowania budynku i wielu innych czynników. Inwestycja nie przekracza jednak zwykle kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na taką kwotę z powodzeniem można znaleźć atrakcyjnie oprocentowany kredyt inwestycyjny. Jest to jeden z powodów, dzięki którym condohotele w Polsce cieszą się tak dużym zainteresowaniem.

Innym atutem jest brak konieczności samodzielnego poszukiwania najemców i klientów do apartamentu. Inwestor indywidualny po podpisaniu umowy nie musi być fizycznie na miejscu i nie odpowiada za prowadzenie biznesu od innych stron. Jednocześnie też wielu deweloperów i grup kapitałowych, oferujących inwestycje w condohotele, proponuje inwestorom możliwość darmowego skorzystania z zakupionych lub wydzierżawionych apartamentów dla siebie, jak i swoich bliskich.

Kiedy warto zaryzykować inwestycję w hotel?

Inwestycja w condohotele, a także inne obiekty i rozwiązania w branży hotelowej, zalecana jest osobom, które mają podstawową wiedzę z zakresu hotelarstwa i zarządzania obiektami turystycznymi. Ze względu jednak na czysto kapitałowy charakter inwestycji zaawansowane doświadczenie nie jest w tym przypadku wymagane.

Branża nieruchomości przeżywa swój rozkwit i bardzo możliwe, że trwać on będzie jeszcze przez bardzo długi czas. W związku z tym zainwestowanie własnych pieniędzy (lub pochodzących z kredytu inwestycyjnego) może być świetnym sposobem na odnotowanie ciekawych zysków w przyszłości. Inwestycje w hotele to także dobry pomysł na biznes dla wszystkich tych osób, które dysponują kapitałem i szukają sposobu na jego dywersyfikację tak, aby nie inwestować wszystkich środków tylko w jedno lub dwa przedsięwzięcia. W ten sposób minimalizuje się ryzyko braku opłacalności którejkolwiek z inwestycji. Jak więc widać, condohotele mogą być świetną alternatywą dla innych instrumentów finansowych i sposobów na inwestowanie!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *