Jak prowadzić księgę przychodów i rozchodów?

ksiega-przychodow-i-rozchodow

KPiR, czyli księga przychodów i rozchodów to najpopularniejsza forma prowadzenia księgowości dla działalności gospodarczej. Jednak nie każdy rodzaj działalności będzie mógł skorzystać z tego sposobu. Kiedy można prowadzić uproszczoną KPiR? W jaki sposób prowadzić księgowość i na co trzeba zwrócić uwagę?

Księga przychodów i rozchodów – na czym polega? Co to jest?

Dumnie brzmiąca podatkowa księga przychodów i rozchodów (KPiR) to prawdopodobnie najważniejszy zbiór dokumentów, które trzeba księgować, wykonując działalność gospodarczą. Podatnik prowadzący firmę i księgowość uproszczoną w postaci księgi przychodów i rozchodów jest zobowiązany do przedstawienia w niej wszystkich finansowe operacje działalności. W związku z tym prowadzenie księgi przychodów i rozchodów wymaga bieżącej ewidencji księgowej. W KPiR należy księgować następujące informacje:

  • wszystkie typy przychodów – z tytułu sprzedaży (faktury), najmu, umów cywilnoprawnych i wszelkich innych, pozostałych źródeł przychodu działalności gospodarczej,
  • wszystkie wydatki będące wynagrodzeniami oraz te, które są związane z prowadzenie działalności gospodarczej i księgowości,
  • zakup towarów handlowych i materiałów,
  • łączne koszty prac badawczo-rozwojowych (B+R), jeżeli są,
  • koszty pokrewne towarzyszące wszystkim powyższym czynnościom.

Do czego służy prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów? Rozliczenie

Głównym celem ewidencjonowania wszystkich wyżej wymienionych wydatków i przychodów jest późniejsza możliwość wyliczenia zobowiązania podatkowego. Inaczej mówiąc, na podstawie prowadzonej księgi przychodów i rozchodów oblicza się, jaki i w jakiej wysokości podatek musi zostać uiszczony w Urzędzie Skarbowym. Prowadzenie księgowości firmy jest odgórnym wymogiem skarbowym, a wszelkiego rodzaju nieścisłości mogą podlegać pod Kodeks karno-skarbowy.

Podatkowa księga przychodów i rozchodów – wymagana dla określonej działalności gospodarczej

Jak powiedzieliśmy, prowadzenie księgowości w postaci KPiR jest obligatoryjne. Do tego obowiązku zaliczają się następujące podmioty:

  1. osoby fizyczne mające pozarolniczą działalność gospodarczą, które rozliczają się z osiąganego przychodu firmy na podstawie zasad ogólnych lub podatku liniowego,
  2. spółki cywilne i jawne osób fizycznych, a także spółki partnerskie, jeżeli łączne przychody netto z wykonywania działalności gospodarczej w poprzednim roku nie przekroczyły kwoty 2 000 000 euro (lub równowartości tej kwoty w PLN),
  3. osoby duchowne, które zrezygnowały z możliwości rozliczania się na podstawie zryczałtowanego podatku dochodowego,
  4. osoby, które wykonują działalność gospodarczą na podstawie umów agencyjnych, kontraktów i poprzez zlecenia,
  5. osoby, które zgłaszają zamiar prowadzenia księgowości KPiR, zajmujące się wyodrębnionymi obszarami działalności produkcji rolnej.

W praktyce księgowość w postaci podatkowej księgi przychodów i rozchodów stanowi najbardziej popularny w Polsce wariant – występuje najczęściej.

Księga przychodów i rozchodów – wzór wypełnienia, przykłady

Pod względem funkcjonalno-praktycznym prowadzenie księgi przychodów i rozchodów może być realizowane w różny sposób. W internecie można znaleźć wiele programów – płatnych i darmowych – służących do rozliczania KPiR. Wzór wypełnienia księgi przychodów i rozchodów, przykłady wypełnienia, również są dostępne bezproblemowo. Jeżeli przedsiębiorca decyduje się na prowadzenie księgowości samemu, musi pamiętać o wcześniejszym dogłębnym zapoznaniu się z regulacjami prawnymi, odpowiednimi działami Kodeksu skarbowego, rozporządzeniami i załącznikami. Do podstawowych elementów uproszczonej podatkowej księgi rozchodów i przychodów należą rubryki dotyczące:

  • daty zdarzenia gospodarczego,
  • dowodu księgowego,
  • opisu zdarzenia gospodarczego,
  • informacji o kontrahencie,
  • wartości sprzedawanych produktów, usług i pozostałych przychodów,
  • wartości zakupów towarów handlowych i pozostałych na cele prowadzenia działalności,
  • łączne rozchody,
  • koszty prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.

Ogromna większość firm w Polsce korzysta z usług księgowych. Obecnie coraz popularniejsze są usługi księgowości internetowej. Obojętnie, którą formę się wybierze, w przypadku prowadzenia mikro lub małego przedsiębiorstwa warto także samemu znać pewne podstawy, aby móc zapobiec ewentualnym pomyłkom.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *